TEDEN BREZ ZASLONOV
Dragi učenci in starši!
Pretirana uporaba tehnologije ima veliko negativnih posledic, škoduje odnosom v družini, medvrstniškim odnosom, povečuje stres, vpliva na zdravje posameznika.
V želji, da zmanjšamo posledice pretirane uporabe tehnologij in predvsem z namenom ozaveščanja, smo se skupaj s SVETOM STARŠEV OŠ Hajdina odločili za TEDEN BREZ ZASLONOV s sporočilom OD PAMETNIH TELEFONOV K PAMETNIM ODNOSOM, ki bo potekal naslednji teden. Plakat je v priponki.
Želimo:
- zmanjšati vpliv tehnologije,
- zmanjšati stres,
- izboljšati medosebne odnose
- varovati okolje,
- boljše počutje, več druženja,
- izboljšati medosebno komunikacijo,
- stik z naravo…
Kako bomo ta teden izvedli?
V ponedeljek bomo v telovadnici ob 8.20 otvorili TEDEN BREZ ZASLONOV in izvedli tudi dejavnosti glede DNEVA KULTURE NENASILJA IN STRPNOSTI, ki ga bomo obeležile šole po vsej Sloveniji.
Na srečanju bomo učencem pojasnili pomen in dejavnosti tega tedna.
Vsak učenec bo dobil kartonček, v katerega bo vpisoval aktivnosti v tednu in svoje občutke ob koncu.
Želimo si, v kolikor je to mogoče, da učenci prihajajo v šolo brez mobilnih telefonov in pametnih naprav/ur. V primeru, da telefon potrebujejo, bodo le tega vsak dan v tednu oddali prvo uro učitelju v škatlo, ki se bo hranila v zbornici, ob koncu dneva pa jih dobijo vrnjene.
Ves delovni dan ves teden bi torej preživeli brez telefonov/naprav.
Vsak učenec, ki se drži pravil cel teden v šoli, prejme častno plaketo, da mu je uspelo.
Tudi učitelji bomo ta teden poskušali maksimalno, kolikor se da, izvesti dejavnosti brez telefonov in ostale tehnologije. Tudi prihodi po otroke naj bodo brez klicanja na telefone, pričakali vas bomo zunaj, ali pridete po otroka v šolo.
Kaj lahko naredite doma?
Akcija bo uspešna le v primeru, da tudi doma pristopite k temu resno.
Ta teden naj bodo telefoni, televizija, računalniki, tablice izklopljeni in zbrani na vidnem mestu, da jih otroci res ne uporabljajo. Vemo, da smo starši največji vzgled, zato vas pozivamo, da tudi vi maksimalno, kolikor se da, storite enako, torej ne uporabljate naprav, vsaj ne pred otroci.
Najprej vas prosim, da se z učenci o vsem skupaj pogovorite:
O trenutnem stanju, o vseh napravah, o vseh aplikacijah, ki jih uporabljajo, zakaj, čemu, koliko… Poglejte kaj delajo na Snapchatu, Tiktoku, Instagramu, s kom si pišejo, s kom so prijatelji, kaj si pošiljajo…
Pogovorite se o namenu tega tedna. Kaj si želimo v prihodnje?
Uspešni bomo le, če bomo znali otrokom najti ustrezno nadomestilo, sploh pri učencih, ki so že kemično odvisni od naprav.
Kaj lahko počnemo namesto uporabe zaslonov?
Najprej seveda ne pozabiti na delo za šolo in domača opravila, seveda pa je pomembna tudi sprostitev, naj bo to predvsem več skupnega druženja:
– družabne igre (mlin, človek ne jezi se, karte, monopoly…)
– gibanje v naravi,
– branje,
– reševanje miselnih iger, križank,
PROŠNJA:
Tudi v šoli bi radi ponudili še več možnosti za igro v času odmorov in po pouku, zato vas prosimo, v kolikor imate kakšno družabno igro (ali recimo kocke, sestavljanke v nižjih razredih) doma viška, da jo podarite šoli za uporabo v razredih. Učenci lahko prinesejo igre / kocke / sestavljanke v šolo v ponedeljek zjutraj.
Ob koncu:
Izjemno sem vesel, da tako dobro sodelujemo, da ste starši tako velika opora šoli in otrokom in zato lahko rečem, da gojimo res dobre odnose, tako učenci med seboj, kot tudi učenci z učitelji, kar vpliva tudi na uspešnost učenja.
Vesel sem, da so naši učenci lepo vzgojeni, kamorkoli pridemo, jih pohvalijo.
Naj tako ostane tudi v prihodnje.
Spodaj pa še zaključna misel:
“Najboljših in najlepših stvari na svetu ni mogoče videti ali se jih dotakniti. Treba jih je čutiti v srcu.” (Helen Keller)
Hvala vam, uspelo nam bo!
Mitja, ravnatelj
PS: ta teden bi si tudi jaz rad odpočil od telefona in od računalnika, vsaj malo, zato ne bom odgovarjal na nenujna sporočila… (hehe, upam da tudi v prihodnje čim manj…)