Druga mobilnost v okviru projekta Erasmus+
Med 7.9. in 11. 9. 2022 je potekala mobilnost projekta Erasmus+ na Visu, naša gostiteljica je bila Osnovna šola Vis. Sledenja na delovnem mestu se je udeležilo pet učiteljev in učiteljic: Mitja in Janja Vidovič, Iztok Milošič, Irena Vesenjak in Tatjana Lukovnjak, skupinske mobilnosti pa pet učencev in učenk v spremstvu Mojce Ornik Ulbl in Maje Majcen.
Otok Vis je deveti največji otok na Hrvaškem in enajsti po številu prebivalcev. Zaradi svojega strateškega položaja ima bogato in burno zgodovino. Zanimivo je, da je obala otoka Visa vulkanskega izvora, pa tudi obala drugih manjših in sosednjih otokov. Morda je zaradi svoje oddaljenosti ostal eden najlepših in najčistejših otokov v državi. Obstaja pa še ena zanimivost, ki je verjetno pomagala ohraniti otok Vis skrivnosten in zanimiv – do leta 1989 je bil turizem prepovedan.
Namen tokratnega obiska je bil predstaviti našo šolo in projekte ter izmenjati izkušnje pri dostopu do izobraževanja ter sodelovanja z lokalno skupnostjo, obenem pa spoznati bogato kulturno dediščino otoka ter njegove ter naravne lepote.
Program za učitelje in učence je bil obsežen. V četrtek, 8. 9., so nas gostitelji pogostili z zajtrkom in nam razkazali šolo, nato pa smo sodelovali pri urah nekaterih predmetov. Po pouku so nam učenci Osnovne šole Vis in njihovi učitelji pripravili pozdravno prireditev, kjer smo jim predstavili avtohtone izdelke našega kraja in šole. Nato smo se vsi zbrali pred šolo, kjer smo posadili lipo, drevo prijateljstva – darilo naše šole. Dijaki srednje šole “Antun Matijašević Karamaneo” so nas gostili na kosilu, nato pa smo obiskali zaliv Tepluš, kjer smo poslušali predavanje o geologiji otoka Visa.
Naslednji dan smo se po zajtrku odpravili v Arheološki muzej, kjer nam je kustos Boris Čargo predstavil muzejske zbirke. Pripovedoval nam je tudi o viški bitki, največjem mornariškem spopadu v Jadranskem morju, ki se je zgodil 20. julija 1866 med italijansko in avstrijsko mornarico. Bitka se je trdno zapisala v avstrijsko, hrvaško, slovensko, italijansko in svetovno pomorsko zgodovino. Vplivala je na pomorsko taktiko kot prva velika pomorska bitka, v kateri so sodelovale oklepne ladje, ter obenem dokazala, da v zgodovini pomorskih vojn in bitk vse od najstarejših časov do danes številčna premoč ni vedno odločilna. Kot zanimivost naj omenim, da je avstrijski floti poveljeval admiral Wilhelm von Tegetthoff (1827–1871), rojen v Mariboru.